הורים דואגים כל העת לילדים שלהם והדאגה הזאת צריכה להיות גם בכל הקשור למצב בו הם לא יוכלו לדאוג להם בכוחות עצמם. כאשר מדובר על זוג הורים נשוי המגדל את ילדיו יחד או אפילו על הורים גרושים אשר חולקים בניהם את גידול הילדים, אין דאגה מי יהיה זה שימשיך לגדל את הילד במקרה שכזה. לא כך הדבר כאשר מדובר על הורים יחידניים. כאן נכנס לתמונה הצורך בעריכת מסמך הבעת רצון.
כל הורה דואג לילד שלו, בעיקר אם הוא קטין, ואיננו יכול לדאוג לעצמו. אנו נעשה עבור הילדים את המקסימום כל עוד אנו יכולים לעשות כן מבחינה בריאותית או נפשית. הבעיה היא שאנו לא יודעים מה יוליד יום ואם נהיה בריאים גם מחר או בעוד שנה.
במקרה שכזה עולה השאלה מי ידאג לילד שלנו ואיך. כאשר מדובר על זוג הורים נשואים או אפילו הורים גרושים, יש שני הורים לילד ולכן במקר המצער שכזה, ההורה השני יכול להמשיך ולגדל את הקטין.
כאשר מדובר על הורה יחידני, אם זה כיוון שהתאלמן או כיוון שהביא לעולם את הילד באופן יחידני, מדובר בדילמה של ממש. חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות בישראל בא לתת מענה למצבים הללו באמצעות האפשרות של עריכת מסמך הבעת רצון.
מהו מסמך הבעת רצון?
מסמך הבעת רצון הוא מסמך משפטי שמאפשר לכל הורה או אפוטרופוס של קטין, לקבוע מי יהיה האפוטרופוס המחליף שלו במקרה והוא לא יוכל עוד לדאוג לחסוי בעצמו.
מקרים שכאלו יכולים להיות מוות, מחלה נפשית, תאונה קשה, דמנציה וכדומה. בכל אחד מהמקרים הללו החסוי הקטין יעבור מידינו לידיו של אדם אחר. בית המשפט יכול למנות לכך קרוב משפחה, חבר קרוב או אדם זר, על פי כל מצב לגופו של עניין.
באמצעות עריכת מסמך הבעת רצון ניתן לקבוע מראש מי יהיה זה שיקבל עליו את האפוטרופסות של החסוי ומה ההנחיות שעל פיהם יתחייב לגדל אותו.
מדוע מסמך הבעת רצון חשוב להורים יחידניים?
החשיבות של עריכת מסמך הבעת רצון עולה ביותר כאשר מדובר על הורה יחידני. במקרה שכזה רוצים להבטיח שהילד לא יעבור לידיים זרות או לכאלו שלא בטוח ידאגו לו בדרך הטובה ביותר או כפי שאתם הייתם רוצים שיגדלו אותו.
האפוטרופוס המחליף מקבל לידיו את הסמכויות הנוגעות לעניינים כספיים, רפואיים ואישיים של הקטין וחשוב לדאוג שיתנהל לטובת הילד בכל אלו ולא יעשה שימוש לרעה כלשהו.
במקרים מסוימים רוצים לגדל את הילד כחילוני ולא דתי, טבעוני ולא אוכל בשר וכן הלאה. את כל אלו ניתן לציין כהנחיות במסמך הבעת רצון ובדרך זאת להבטיח שיגדלו אותו בהתאם להנחיות שלכם ככל שניתן.
האם המסמך מחייב מבחינת בית המשפט?
במידה והמסמך נערך כחוק באמצעות עורך דין שמוסמך לכך ועם חתימה של ההורה\אפוטרופוס הנוכחי וגם האפוטרופוס המחליף, סביר להניח שהוא יתקבל על ידי בית המשפט ויהיה תקף במקרה הצורך. יחד עם זאת מכיוון שמדובר על קטינים, בית המשפט עורך דיון בעניין ואם יימצא לנכון שלא לקבל את המסמך ולקבוע אפוטרופוס מחליף שונה – הדבר אפשרי וקורה לעתים רחוקות.
המאמר נכתב בשיתוף עם משר עו"ד לירן גודיס אשר מעניק שירות לעריכת מסמך הבעת רצון או ייפוי כוח מתמשך באור יהודה והסביבה. עורך לירן גודיס מוסמך לעריכת מסמך הבעת רצון או ייפוי כוח מתמשך בהתאם לחוק הכשרות המשפטית ומגיע עד בית הלקוח.