המאבק בתאונות הדרכים הוא משימה לאומית ולכן גם המשטרה וגם מערכת המשפט מנסות להילחם בעלייה המדאיגה של תאונות דרכים בשנים האחרונות. יש סיבות רבות לתאונות דרכים כאשר שימוש בטלפון בזמן נהיגה, נהיגה בשכרות או נהיגה במהירות מופרזת הם הסיבות הבולטות מעל כולן. אם נתפסתם אשמים באחד מהם, כדאי מאוד לשכור שירותי עורך דין תעבורה ולנסות להקל את הענישה שאתם צפויים לה.
תאונות הדרכים בישראל במגמת עלייה בשנים האחרונות (אם נוציא את שנת הקורונה מהרשימה) ולכן המאבק בהן הוחמר. עבירות תנועה של נהיגה במהירות מופרזת, שימוש בטלפון בזמן נהיגה, נהיגה תחת השפעת סמים, ובעיקר נהיגה בשכרות, זכו להחמרה בענישה ולבדיקות של המשטרה באמצעים שונים כדי למגר את התופעה.
מה האמצעים של המשטרה למאבק בנהיגה בשכרות?
משטרת ישראל נאבקת במקרים של נהיגה בשכרות באמצעות בדיקות יזומות של נהגים. הבדיקות נערכות לרוב בסופי שבוע או בשעות הלילה ונועדו לאתר נהגים שחוזרים מבילוי ויש סיכוי גבוה ששתו שם משקאות אלכוהוליים או אפילו עשו שימוש בסמים.
בדרך כלל המשטרה תבקש מהנהג לעצור בצד ותבצע בדיקת ינשוף. מדובר על בדיקה בה הנהג נושף אוויר לתוך פיה שמודדת את כמות האלכוהול שלו בדם ומציגה אם הוא מעבר לרף המותר או מתחת לו. במקרים מסוימים ייתכן והנהג יידרש לעבור גם בדיקת מאפיינים שהיא בדיקת יציבות וקואורדינציה כדי לוודא אם הוא אכן שיכור.
האם חייבים להסכים לבדיקת שכרות?
למעט מקרים בהם הנהג שיכור לחלוטין ואז המשטרה תשלול את רישיונו במקום ואולי אף תעצור אותו, בכל שאר המקרים רצוי מאוד להסכים לבצע את הבדיקה גם אם אתם חוששים שאולי אתם במצב של נהיגה בשכרות מבחינת החוק.
הסיבה לכך היא שסירוב להיבדק כמוהו כהודאה שאתם אכן במצב כזה גם אם למעשה זה לא המצב שלכם. יש השפעות שונות לכמות האלכוהול שתוצג בבדיקה וייתכן שאם אכלתם לפני הבדיקה, אם שתיתם משקאות לא אלכוהוליים בשעות האחרונות או אם משקל גופכם גבוה יחסית, אתם תצאו שליליים בבדיקה. לכן סירוב מיותר ב 99 אחוז מהמקרים הללו.
מה העונש על נהיגה בשכרות?
נהיגה בשכרות כוללת ענישה של קנס כספי ושלילת רישיון לשנתיים. כמו כן יש ענישה על תנאי לשלילה לשנתיים נוספות במקרה ותעברו את העבירה פעם חוזרת. לכן, אם זה הדבר, אתם צפויים לעונש של 4 שנות שלילה בפעם השנייה שתיתפסו.
האם ניתן לבטל את העונש?
יש סיבות שמאפשרות להקל את העונש או לפסול לחלוטין את הבדיקה שנערכה לכם ורק עורך דין תעבורה יוכל לייעץ לכם ספציפית על מקרה שאתם מעורבים בו.
סיבות שמאפשרות הקלה או ביטול של ענישה על נהיגה בשכרות:
- מכשיר הנשיפה לא היה מכויל כראוי ועל פי הנדרש מבחנת החוק
- לא בוצעה החלפה של הפיה בצורה תקינה בין הבדיקות או בכלל לא בוצעה
- דו"ח המשטרה מציג זמנים בהפרשים לא הגיוניים או תקינים
- על השוטרים להמתין 15 דקות בין עצירת הנהג לבדיקה ואם לא עשו זאת אז הבדיקה פסולה
- יש סיבות רפואיות שייתכן ופגמו בתוצאות הבדיקה או הובילו לסירוב לבצע אותה
עורך דין תעבורה יוכל לענות לכם במדויק על פי המקרה שלכם וכל מקרה שונה מהאחר.
המאמר נכתב בשיתוף עם עו"ד עידן לוי, עורך דין תעבורה בחיפה, אשר מעניק ייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות תעבורה בפריסה ארצית מהצפון ועד הדרום.